MENÜ
Antalya
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mezbahane kasabına hayvansever ödülü vermek gibi olmuş
KAMPÜS
7 Ocak 2021 Perşembe 14:11

Mezbahane kasabına hayvansever ödülü vermek gibi olmuş

Akdeniz Üniversitesi, Antalya’da bulunan Türkiye’nin en büyük ağaç işleme tesisine sahip Ahşabı Geliştiren Teknoloji Ağaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi AGT'ye çevre ödülü verdi. Binlerce ağacın ham olarak girdiği fabrikada mobilyanın hammaddesi MDF, MDF-LAM, panel, profil ve parke üretiliyor.

AKDENİZ Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri-2019'un kazananları belli oldu.

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 23 yıldır düzenlenen çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine hizmet etmiş kişi, kurum ve kuruluşlara verilen ödüller, Türkiye ve Antalya ölçeklerinin yanı sıra, Bilim Onur, Bilim Hizmet, Bilim Teşvik ve Özel Ödül kategorilerinde sahiplerini buldu.

'Çevre değerlerini koruyup geliştirmenin en etkin yolu iyiyi ödüllendirmektir' anlayışıyla 23 yıldır ödüllerin verildiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor ve tükenen kaynakların geri dönüşümü, telafisi maalesef çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple çevre ve doğal kaynak yönetimi son dönemde daha önemli bir konu haline gelmiştir. Akdeniz Üniversitesi olarak çevre değerlerini koruma, sürdürülebilir bir yaşam, enerji kullanımı, atık yönetimi, geri dönüşüm uygulamaları gibi çeşitli konularda gerek bilimsel çalışmalarla gerekse uygulamaya yönelik projelerle bu konuda tüm gayretimizle çalışıyoruz" diye konuştu.

Bu çalışmaları yapmak kadar çevre bilincini oluşturmanın, çevreyi korumayı teşvik etmenin de önemli olduğunu ve bu amaçla bireysel ve kurumsal olarak bu anlayışa katkı sunanları ödüllendirmeye çalıştıklarını söyleyen Rektör Özkan, yaptıkları çalışmalarla Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri'ni kazanan kişi, kurum ve kuruluşları tebrik etti.

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şule Orman ise sürdürülebilir bir dünya için çevre duyarlılığının artmasını sağlayarak toplumları bilinçlendirme hareketinin ve farkındalığının Covid-19 pandemisinin yaşandığı günümüzde daha da önemli hale geldiğini belirterek, “Toprak, su, hava gibi doğal kaynaklarımızı verimli kullanmalı, sıfır atık için dikkat göstermeli ve hepimiz birer çevre görevlisi olarak çevreyi korumayı üstümüze vazife almalıyız" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şule Orman, bu yıl 23'üncüsü gerçekleştirilen 2019 yılı Çevre Hizmet Ödülleri kapsamında çevre için yapmış oldukları çalışmalarından dolayı ödül almaya hak kazananları yürekten kutladığını bildirdi.

ÖDÜL KAZANANLAR

** Antalya Ölçeği Kamu Kategorisinde;

- Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 'Çevresel Gürültü Kapsamında Müfredat İçeriği ve Eğitim Materyallerinin Geliştirilmesi' Projesi

- Antalya Büyükşehir Belediyesi 'Uluslararası Kuruluşlar Tarafından Hibe Alan Projeleri; Çevre Eğitimi, Bilgilendirme ve Farkındalık Çalışmaları; Yenilikçi Peyzaj Çalışmaları'

- Antalya Kepez Belediyesi 'Sera Atıkları Tehdit Değil Toprağa Can Olsun' (Sera Atıklarından Zengin Organik Madde İçeren Kompost Üretimi) Projesi

- Kemer Hacı Mehmet Saygın Ortaokulu 'Kemer İlçesinde Bulunan Endemic Bitki Türlerinin Korunması' Proje ve Çalışmaları

- Kepez Emine Fatma Çevik Anaokulu 'Eko-Okul' Çalışmaları

- Manavgat Milli Egemenlik Ortaokulu 'Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Doğrultusunda Hazırlanan Geri Dönüşüm' Projesi

** Antalya Ölçeği Özel Kategorisinde;

- Lara Barut Otel 'Çevreci Otel Yönetimi' Projesi

- Yüksel Tohum 'Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile Bitkisel Atıklardan Kompost ve Solucan Gübresi Üretimi' ve 'Atık Su Arıtma Tesisi Kurarak Atık Su Yönetimi' Gerçekleştirilmesi

- Fraport TAV Antalya 'Sürdürülebilir Çevre' Çalışmaları

- AGT Mühendislik 'Üretim Sonucu Oluşan Atıkların Tesis İçerisinde Geri Kazanımı/Yeniden Kulllanımı'

- İTÜ ETA Vakfı Konyaaltı Doğa Koleji 'Atık Malzemeler Kullanılarak Nesli Tükenmekte Olan Canlıları Resmederek Gelecek Nesillere Aktarılması' Projesi ve 'Çevre, Enerji, Sıfır Atık, Geri Dönüşüm' Konularında Yapılan Proje ve Etkinlikler

** Türkiye Ölçeği Özel Kategorisinde;

- TURMEPA Deniz Temiz Derneği 'Sıfır Atık Mavi Seferberliği' ve 'Ülke Genelindeki Deniz ve Kıyıların Korunması' Çalışmaları

** Bilim Hizmet Ödülü Kategorisinde;

- Doç. Dr. Hale Özgün İTÜ 'Çevre Bilimine Yönelik Gerçekleştirdiği Ulusal ve Uluslararası Ölçekteki Çalışmalar'

** Bilim Onur Ödülü Kategorisinde;

- Prof. Dr. İsmail Koyuncu İTÜ 'Çevre Bilimine Yönelik Gerçekleştirdiği Ulusal ve Uluslararası Ölçekteki Çalışmalar'

** Özel Ödül Kategorisinde;

- Dr. Öğr. Üyesi Ulvi Erhan Erol 'Ağır Egsoz Gazlarını Tutarak Ekolojik Katkı Sağlayan Verbascum (Sığırkuyruğu) Bitkisinin Kullanımını Yaygınlaştırma' Çalışmaları

- Engin Ülger 'Katı Atıkların Yapay Zeka Destekli Ayrıştırma ve Değerlendirme Sistemi' Projesi

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Liyakat
 8 Ocak 2021 Cuma 18:43
Hep rektör hanımın liyakate önem vermesinden dolayı oluyo bu tüm alt kadrosu hep liyakata göre oluşturuldu. 4d li işçiden özel kalem bekçi kadrosundaki abisinden hast. Müdürü olursa sonuç bu olur.
 Bir okuyucu
 8 Ocak 2021 Cuma 12:58
Yüzlerce insanın okuduğu bir haber yapıyorsunuz, yaptığınız yorumu keşke araştırıp da yapsaydınız. Yazık
 Yıldırım
 8 Ocak 2021 Cuma 12:19
Şimdi hocanın bu olayda bir suçu olduğunu düşünmüyorum ver hocam ödülü demişler oda vermiştir.çünkü akademik yönetim rektör yardımcısının elinde hırsla kinle altındaki insanları ezme horlama peşinde idari yönetimde 4d işçi kadrosundaki özel kalem ve bekçi kadrosun daki abisinin elinde sonuç ta bu tabiki:))
 toprak
 8 Ocak 2021 Cuma 08:20
Tam Aziz Nesin'lik bir olay olmuş.Komedi gibi Antalya'dan Burdur'a giderken Organize sanayiden geçerken sağa bakın bir bacadan yoğun şekilde duman çıktığını görürsünüz.Bu bacanın filtresi var mı veya çevredeki bitki örtüsüne meyve ağaçlarına zararı var mı,kaç km ye kadar hava kirliliği yapıyor,o bölgede ikamet edenlerin aldıkları havaya karışımı var mı gibi bilimsel bir çalışma sonucumu bu ödül verilmiş.Rektör bunları sanırım bu araştırma raporlarını kontrol ederek bu ödülü vermiştir,eğer yoksa böyle bir rapor o zaman medyaya iyi poz vermeye benzemez bu iş.
 taş
 7 Ocak 2021 Perşembe 23:51
Şaka gibi bir şey olmuş,AGT nin sanayideki fabrikasına gelin bir bakın bacasından havaya giden dumanı görürsünüz,peki bu bacada filtre var mı yok mu bilen var mı.Ayrıca havaya karışan bu duman çevrenin hava akımını kirletiyor mu kirletmiyor mu,çevre köylerde bulunan meyve ağaçları etkileniyor mu etkilenmiyor mu,bunlar bilimsel olarak Üniversite tarafından araştırılıp bir rapora bağlanmış mı,bu soruların cevabı verilerek mi ödüllendirildi,yoksa iş olsun diye mi.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gün Haber