MENÜ
Antalya
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Akaydın; AÜ'de Kurtcephe’nin izleri var
KAMPÜS
11 Kasım 2020 Çarşamba 12:05

Akaydın; AÜ'de Kurtcephe’nin izleri var

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özkan'ın yaptığı atamaları eleştiren eski rektör Mustafa Akaydın, "Tıp Fakültesi'nde dekan hariç diğer tüm atamalar İsrafil Kurtcephe'nin el üstünde tuttuğu isimlerdir" dedi.

* Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın performansını değerlendiren eski rektör Mustafa Akaydın, "Özkan'ın yaptığı atamalara tepki var. Tıp Fakültesi'nde dekan hariç diğer tüm atamalar İsrafil Kurtcephe'nin el üstünde tuttuğu isimler" dedi.

* Akaydın, 3 tıp profesörü tarafından kurulan AGEM şirketi tarafından geliştirilen yazılımın üniversite sınavlarında kullanılmasını ise, "Bunu üniversiteye satıyorlarsa etik değildir. Ama dekan ile konuştum, para ile satılmadığını söyledi" yorumunda bulundu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Turhan, Hastane Başhekim Yardımcısı Aslı Bostancı Toptaş ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Erol Gürpınar'ın kurduğu AGEM isimli şirketin geliştirdiği yazılımın Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi sınavlarında kullanılması, 'etik mi, değil mi' tartışmasını gündeme getirdi. Türkiye gündemine gelen konuyla ilgili AGEM şirketinin bağlı olduğu Teknopark'ın kurucusu ve Akdeniz Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın önemli açıklamalarda bulundu.

SINAV KAOSU YAŞANIYOR

Murat Turhan'ın yazılım konusuna büyük ilgi duyduğunu, eski Rektör İsrafil Kurtcephe döneminde Başhekim olarak atandığını, şimdi ise rektör yardımcılığı görevinde bulunduğunu belirten Akaydın, Erol Gürpınar’ın da bir önceki Rektör olan Mustafa Ünal döneminde rektör yardımcılığı yaptığını söyledi. AGEM şirketinin online eğitim ve sınav sistemini tıp fakültesi sınavlarında kullandığını ve bu noktada sıkıntı yaşandığını belirten Akaydın, "İşin başlangıcında öğrenciler bu sisteme ayak uyduramadı. Örneğin kopya çekilmemesi için online sınavda bazı kriterler var. Mesela öğrenci geçtiği soruya tekrar geri dönemiyor. Uzun süren istişarelerinden sonra bu kuralları gevşetiyorlar. Artık öğrenciler geçtikleri soruya 5 kez geriye dönebiliyor. Şu an üniversitelerde bir sınav kaosu var. 'Yarı tatile kadar bu şekilde gidelim, yarı tatilden sonra belki pandemi yumuşar yüz yüze eğitime geçebiliriz' düşüncesi de mevcut" dedi.

DURSUN GÜNDOĞDU YAZDI: HAYIRLI İŞLER BOL KAZANÇLAR SEVGİLİ HOCALARIM

DEKAN 'ÇIKAR İLİŞKİSİ' YOK DEDİ

Üniversite bünyesinde böyle bir yazılım şirketinin kurulmasının yüz güldürücü olduğunu belirten eski Rektör Akaydın, "Burada üzerinde durulması gereken tek konu çıkar çatışması yaşanıyor mu? Bir insan idareci olduğu üniversiteye böyle bir yazılım yapıyor ve bunu kendi üniversitesine satıyorsa bu etik değildir ve tartışılır. Konuyu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Fidan Korcum Şahin ve üniversitede beraber görev yaptığımız Mehmet Aktekin hoca ile paylaştım. Dekana 'Çıkar ilişkisi var mı' diye sordum? 'Kesinlikle yok hocam' dedi. Yazılımı yapan arkadaşlar yazılımı Akdeniz Üniversitesi'ne satmamış, sadece Acıbadem Üniversitesi'ne satmış.  Bence tüm tıp fakültelerine satılabilir. Ama kendi üniversitesine satarsa bu etik değil. Zaten dekan da sistemin hala tartışmalı olduğunu söyledi. Bence desteklenmesi gereken bir olay" diye konuştu.

YENİ ATAMALAR TARTIŞMALI

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın yönetim anlayışı hakkında da konuşan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, "Özlenen Özkan benim öğrencim, Sevdiğim bir insan. Rektörlük siyasi bir atama makamı ve siyaseti Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Geçmişte İsrafil Kurtcephe her ne kadar bozmak istese de Akdeniz Üniversitesi çağdaş, demokrat bir üniversitedir. Özkan'ın rektörlüğünden sonra yapılan yeni atamalara tepki var. Tıp Fakültesinde dekan hariç diğer tüm atamalar İsrafil Kurtcephe'nin el üstünde tuttuğu elamanlarıdır.  İsrafil Kurtcephe'nin karne notu belli. Dolayısıyla o ekibin elamanlarının atanmış olması kafalarda soru işareti oluşturuyor.  Bu nedenle Özlenen Özkan'ın rektörlük performansını bekleyip göreceğiz" dedi.

DURSUN GÜNDOĞDU YAZDI; İSRAFİL'İN SUÇU NE?.. TIKLAYIN

TIP FAKÜLTESİNİN BORCU

Türk üniversitelerinin kompozisyonunun değiştiğini belirten Akaydın, "Televizyonlarda hükümet aleyhine konuşabilen profesör yok, üniversitelerde akademik özgürlük yok, üniversitelerde maddi sıkıntılar hat safhada… Döner sermaye ödemelerinde sıkıntı yaşanıyor. Milletvekiliyken dönemin sağlık bakanına tıp fakültelerinin tedarikçilere olan borcunu sormuştum. 7 milyar lira borç olduğu yönünde cevap almıştım. 5 sene içinde o borç 24 milyar liraya çıkmış" diye konuştu. 

EN BÜYÜK HÜZNÜM: TEKNOPARK

AGEM şirketiyle tekrar gündeme gelen Akdeniz Üniversitesi Bünyesi'ndeki Teknopark'ın kurucusu olan eski Rektör Mustafa Akaydın, en büyük hüzünlerinden birinin Teknopark olduğunu söyledi.  O dönem Türkiye'nin yedinci teknoparkını kurduklarını belirten Akaydın, "O dönem Akdeniz Üniversitesi rektörlüğünü ikinci kez kazanmama rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ben değil, İsrafil Kurtcephe atandı. Eğer atamam yapılsaydı Teknopark içinde ‘sağlık teknopark’ı kuracaktık" dedi. 

Engin KORKMAZ / Antalya Körfez

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 troll
 11 Kasım 2020 Çarşamba 21:00
edebiyat fak.
 toprak
 11 Kasım 2020 Çarşamba 19:38
Rektöründe hakkını verelim gayet medyatik pozlar veriyor.Gerisi boş ve hoş.
 taş
 11 Kasım 2020 Çarşamba 19:34
Akaydın Hoca'nın 2014 de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde kendi partisinden bir kesimin istememesine rağmen kazandığı başkanlığı göz göre elinden aldılar.Eğer o gün Belediye başkanlığına devam etseydi bu gün büyük ihtimalle 3.ncü dönemine devam ediyor olacak ve Antalya'da daha yaşanır bir kent olacaktı.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gün Haber