MENÜ
Antalya 29°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hapsini istediği adamı başkan yaptı
KAMPÜS
21 Şubat 2021 Pazar 08:05

Hapsini istediği adamı başkan yaptı

Dursun Gündoğdu yazdı

Şimdi size tirajikomik bir olay anlatacağım…

Şaşıracak, üzülecek, gülecek ve sonunda da ‘Vay anasına’ diyeceğiz…

Akdeniz Üniversitesi’nde eski Rektör İsrafil Kurtcephe döneminde görev yapan ve aralarında profesör düzeyinde akademisyenler ile bürokratların da bulunduğu tam 41 kişi, ondan sonraki Rektör Mustafa Ünal döneminde mahkemeye veriliyor…

Yöneltilen suçlamalar şöyle;

*Suç işlemek adına işbirliği yapmak,

*İhaleye fesat karıştırmak,

*Resmi belgede sahtecilik,

*Nitelikli dolandırıcılık,

*Ve zimmet…

İlk derece mahkemesinden karar çıkıyor ve bu kişilerden bir bölümü ceza alırken, çoğu da beraat ediyor.

Beraat kararları şimdiki üniversite yönetiminin hoşuna gitmiyor.

Şimdiki yönetimde kim var?..

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan

Üniversitenin avukatı muhtemel ki, Rektör Özkan’ın da bilgisi dahilinde istinaf mahkemesine bir dilekçe yazıyor.

2016/344 esas nolu dosyadaki beraat kararlarına itiraz ediyor.

Üniversitenin avukatı, bizim de yazı konumuz olan beraat edenlerden .....’nın da adını dilekçeye yazarak özetle diyor ki;

“Söz konusu beraat kararları hukuka aykırıdır. Söz konusu sanıklar arasında bir iş bölümü ve disiplinli bir çalışma olduğu, sanıklar arasındaki yapının süreklilik arz ettiği görülmektedir. Yargılamanın yeniden yapılarak sanıkların TCK 220. Maddesi gereğince yargılanması gerekmektedir.”

Nedir bu TCK’nın 220’nci Maddesi?..

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma…

Cezası ağır; 4 yıldan 8 yıla kadar hapis…

Şimdi, özetin özetine gelirsek…

Üniversite hukuk bürosu ve dolayısıyla yönetimi, ...... adındaki üniversite bürokratının, ihaleye fesat karıştıran, resmi belgede sahtecilik yapan, nitelikli dolandırıcılık ve zimmet suçu işleyen bu suç örgütüne üye olduğuna inanıyor.

Ve üniversite avukatı, istinat mahkemesine yazdığı dilekçede, diğer beraat edenlerle birlikte .......’ın da bu yüz kızartıcı suçlardan yeniden yargılanmasını, 8 yıla kadar da hapis cezası verilmesini talep ediyor.

Peki, ne zaman talep ediyor;

11 Eylül 2020’de…

O tarihte rektör olarak görevde kim var?..

Prof. Dr. Özlenen Özkan

Sonra ne oluyor?..

Sıkı durun…

Üniversite yönetimi, yeniden yargılansın dediği, suç örgütü kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık ve zimmet suçlamasıyla açılan davada aylarca tutuklu kalan ....’ı, bir süre sonra Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevine atıyor.

Üniversite yönetimi, ‘Biz suçlu olduğuna inanıyoruz’ deyip yeniden yargılanmasını istediği bir kişiyi, nasıl oluyor da, ‘Kozmik oda’ diyebileceğimiz bu hassas dairenin başına getirip oturtuyor?..

‘Suç’ dosyasını istinaf mahkemesine gönderdiğin, 8 yıl da hapsini istediğin bir kişinin dava süreci daha bitmemişken, bu atama da neyin nesi oluyor?..

İstinaf üniversiteyi haklı bulur, bu kişi hakkında yeniden yargılama hükmü verirse seyreyle cümbüşü...

Sayın rektörüm, size çok basit iki sorum olacak…

İlk sorum şu;

........ suçsuz ise neden istinaf mahkemesine başvurup aralarında dolandırıcılık da olan yüz kızartıcı 5 ayrı suçtan yeniden yargılanmasını istediniz?..

İkinci soruma gelince;

Yok, eğer suçlu olduğunu düşünüyorsanız neden Bilgi İşlem Daire Başkanlığı gibi kritik bir koltuğa onu oturttunuz?..

Cevaplamak isteyen için çok basit sorular…

Cevap bekleyeyim mi?..

Yoksa, bu ..... olayını da diğer yazdığım konular gibi kulak arkası mı edersiniz?..

Ama zaman gelir, o kulak biriken onca yükü taşıyamaz bilesiniz...

Not: Yazıda adı geçen bürokratın ismi, Antalya 1. Sulh Mahkemesi'nden 23.03.2021 tarihinde aldırdığı kararla çıkarılmıştır.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mağdur
 6 Mart 2021 Cumartesi 09:39
Akademik personele en ön yargılı davranan isim Mustafa Ünal oldu. Hiç olmayacak insanların ağzının içine baktı.Bu üniversite de fetö dönemini yaşayan insanlar Mustafa Ünal’ı asla affetmez.
 Hale
 4 Mart 2021 Perşembe 21:01
Kaya beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, çok güzel tespitler yapmış. Bazı insanlar var 9 senedir dekan yardımcılığı dekanlık görevinde oturuyorlar, fetö döneminde en gözdeler, fetö mücadelesi oluyor yine en gözdeler.Dünya bile onlardan daha yavaş dönüyor. Bir makam ve mevki de bile asla başka insanlara izin vermeden senelerce işgal edip çok daha kıymetli bilim insanlarının önünü resmen tıpaçla kapatıyorlar. Üst makama son derece dalkavuk ama alt makama son derece acımasız bu insanlar çok daha adil bilim insanlarının önünü kapatabiliyor. Gerçekten politik söylemlerle işi olmayan, fetö döneminde en ön planda olan bu kişileri artık şu kurum içinde elemeyi becerin.
 D.Kaya
 2 Mart 2021 Salı 18:42
Sevgili Rektörüm akademik kariyerinize ve hümanist karakterinize olan saygımız elbetteki şüphesizdir, ancak belliki sizde etrafınızdaki dalkavukların oyununa gelmişsiniz gibi. Gerçi eski Rektörlerde ( tabiki hepsi değil) hiç bir araştırma yapmadan, insanları tanımadan dolduruşa gelerek suçlu ve suçsuzu ayırt etmeden, rastgele hüküm verdiler, liyakata hiç bakmadan çoban dahi olamayacakları vezir yaptılar, mazlum ve akil olanları da dışlayıp malesef kurumdan uzaklaştırdılar. Tabiki en büyük zararı yine üniversite ve devlet gördü. Üniversitinin geçmişi ve geleceğini gerçekten öğrenmek istiyorsunuz, etrafınızdaki yalaka ve menfaatperestler den değil, sıradan yıllarca emek vermiş fakat üniversitenin hiçbir nimetinden faylanmamış emekçilere sorun (Gerçi onları tanımanız çok zordur, çünkü onların size ulaşması imkânsızdır) ancak, o zaman anlarsınız dost kim, düşman kim, yada zalim kim. İnşallah geçmiş dönemi iyi araştırıp ve gelecek dönemi sağlam bilgiler üzerine teşkil ederek muvaffak olursunuz. Adaletli olmak için, öncelikle adil kaynaklardan beslenmek gerek. Aksi mümkün değil. Yeni vazifenizde başarılar dilerim.Selam ve Saygılarımla.
 İsmi lazım değil
 21 Şubat 2021 Pazar 14:47
En güzel yaptıkları şey haksızın arkasında durup haklıyı yok etmek.
 A Citizen
 21 Şubat 2021 Pazar 14:23
Reaktör hanımın birçok şeyden haberi yok, görünen o ki, akademiden ziyade politikaya merakı da baya varmış, hükümetle arası da maaşallah.Ne yazık ki genel olarak bakınca, memleketi yönetenlerde liyakat olmayınca bunun herbirime de yansıdığını görülüyor ve şaşmamak da lazım. Bu yönetim Türk devletine ve halkına çok zarar verdi çok
 AYDIN ÖZMEN
 20 Şubat 2021 Cumartesi 19:54
Birbirinden haberi yokmu bunların yahu, koskoca üniversite böylemi yönetiliyor? Prof olmakla yönetici olmak farklı şeyler...
 değişim dedik
 20 Şubat 2021 Cumartesi 14:02
yine haklıyı haksıza boğdurdular. fakülte sekreterleri değişmelidir
 Kadir
 20 Şubat 2021 Cumartesi 13:54
Rüşvetten yargılanıp içeride yatmadı mı? Nasıl oldu da daire başkanı yapıldı
 Komik
 20 Şubat 2021 Cumartesi 13:04
Çok basit görevden alınan rektörün genel Sekreteri görevden alınan rektörün başhekimi rektör yardımcısı yazılım şirketi birleştir bingo 10 puan hadi kolay gelsin
 Teo seninde mi amcan var
 20 Şubat 2021 Cumartesi 12:56
Şehit yakınlarını aşagiladigin günü unutmadım.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gün Haber