MENÜ
Antalya 18°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Saadet'in 'TEMEL'i Cumhur'a doğru kayıyor
Siyaset
24 Ocak 2021 Pazar 10:26

Saadet'in 'TEMEL'i Cumhur'a doğru kayıyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Habertürk'teki programda soruları yanıtladı. İttifaka dair konuşan Karamolaoğlu, AKP ile ittifak için şartlar öne sürmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü evinde ziyaret etmesiyle ilgili bir soruya yanıt veren Karamollaoğlu şunları söyledi:

"Bu ziyaretleri olumlu görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının bütün liderleri ziyaret etmesi, bütün liderleri masa etrafında oturup konuşması daha makul neticelerin elde edilmesine vesile olur kanaatindeyim. Bu ziyaretleri olumlu görüyorum. Buradan ne çıkar? Onu şimdiden söylemek mümkün değil. Seçim süresi başladığı zaman, seçim sathi mailine girildiğinde konuşulması gereken bir konudur diye düşünüyorum. İttifaklar bir koalisyon değil. Bundan dolayı erkenden bir konuyu gündeme getirip, uzun uzadıya, hele de spekülatif yorumlar yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Başkanlık sistemine geçildikten sonra konu bütünüyle değişti. Başkanlık sisteminde tek kişi seçiliyor, etkili olan da o. Meclis'in hemen hemen hiçbir hükmü yok gibi. Meclis'te çoğunluğunuz varsa, seçilen Cumhurbaşkanının aldığı kararları sorgulayabilecek çoğunlukta ise bir dereceye kadar etkisi olabilir. Neticede Cumhurbaşkanının dediği dedik. Cumhurbaşkanlığı sistemi özellikle bir konu tartışılmasın diye. Avrupa'da, Amerika'da bizim gibi başkanlık sistemi var mı? Bu sistemle biz Cumhur İttifakı'nda yer alamayız. Bu sistem sorun meydana getiren sistem. Cumhurbaşkanı Anayasa değişikliği gündeme geldiğinde 'Oy verin göreceksiniz 1 günde problemler çözülecek' demişti. Türkiye'nin şu anda yönetim sistemi problemleri çözmüyor; büyümesine vesile oluyor. İktidarı hakikaten uyaracak bir gücü yok muhalefetin."

"YANLIŞ POLİTİKALAR DEĞİŞİRSE İTTİFAK YAPILABİLİR"

AKP tarafından ittifaka ilişkin bir talep gelirse konuşulacağını söyleyen Karamollaoğlu, AKP ile ittifakın yapılabileceğini ifade etti.

Karamollaoğlu, şunları söyledi:

"AK Parti'yle ittifak yapılabilir mi? Yapılabilir. Hangi şartlarda? Doğru bulmadığımız politikalarını değiştirmesi şartıyla. Biz ilkeler üzerinde duruyoruz. Sanki bizim tabanımız bir yere yönlendirilmeyi bekliyormuş vs. gibi intibaların doğru olmadığı kanaatindeyim. Siz tabanın elbette sesine kulak verirsiniz, ama esas olan bizim ilkelerimiz, prensiplerimiz, bu ülkenin yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilmesi için hangi adımların atılması gerekir, bu noktadaki politikalar. Biz birinci mesele olarak Türkiye'de kavganın ortadan kalkması, kargaşanın kalkması, mutlaka diyalog ortamının oluşması gerekir dedik. Hemen arkasından adalet kamil manada sağlanmalıdır dedik. Cumhurbaşkanı kendi yönünden Türkiye'de adalet olduğunu söyleyebilir."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Açıklaması yapıcı
 25 Ocak 2021 Pazartesi 00:09
Dön gel fabrika ayarlarına geri o zaman seninle olurum diyor... Eğer dondurebılırse kendılerını fabrıka ayarlarına. Chp de katılsın o gruba. Terör partizani partiler ve kişiler ile iş yapmak pek hoş değil. Artık gınaa geldi bizlere.
 toprak
 24 Ocak 2021 Pazar 14:51
Yazık ki yazık,Muharrem İnce'den umut bekleyenler şunu kendilerine sormalılar,neden sürekli gündemde ve durmadan oradan oraya zıplayıp duruyor ve kendi iradesi ile mi bu işlere girişiyor,ipi kendi elinde mi yoksa birilerinin elinde mi?????
 taş
 24 Ocak 2021 Pazar 13:14
Baştan sona dinlerseniz,bu haliyle yani 'CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'olduğu sürece Ak Parti ile ittifak yapmam,açık ve net olarak 'PARLEMENTER SİSTEM' diyor.O zamanda hangi parti kimle koalisyon kurar o zamanın değerlendirileceği bir konu,dolaysı ile konuşmanın içeriği bu,yoksa millet ittifakından cumhur ittifakına kayıyor demek haksızlık olur.
 Millet Atatürk''ün İzinde
 24 Ocak 2021 Pazar 11:32
İttifak falan istemiyoruz, Atatürk''ün CHP''sini istiyoruz. Chp, Chp olmadıktan sonra iktidar olduktan sonra bir anlamı yok. Hdp''nin, Temel''in kuklası mı olacağız? Muharrem bey, Ecevit''in yaptığını yapacak az kaldı.
 mesut mutlu
 24 Ocak 2021 Pazar 10:51
bu söylenenlerden, attığınız başlık anlamı çıkmaz. adam ilkelerini sayıyor, siz bu ilkelerin kabul göreceğini mi sanıyorsunuz? O zaman kendinizi sorgulayın. Gazetecilik akıl işidir. Başlık da en önemli öğedir. Daha dikkatli davranın. yazdığınız başlığı okuyup haberi okumayacak çok insan var bu ülkede. Bilerek yada bilmeyerek değirmene su taşıyorsunuz.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gün Haber