Gün Haber

DSİ'den Antalya'ya 214 tesis

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yıldaki Antalya yatırımlarını açıkladı, “Antalya'ya 23 milyar 875 milyon TL değerinde 214 tesis inşa ettik. Antalyalılar için üretmeye devam edeceğiz" dedi.
ABONE OL
Abone Ol
DSİ'den Antalya'ya 214 tesis
Haberler / Antalya
22 Ocak 2024 Pazartesi 10:21
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; Türkiye'nin dört bir yanında su yapıları inşa etmeyi sürdürüyor. 'Su vatandır'  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren DSİ, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkan sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Antalya'ya yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Antalya'da inşa ettiğimiz 62 sulama tesisi ile 518 bin 169 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık" dedi.

ANTALYA'YA 21 BARAJ VE 3 GÖLET

Turizm ve tarım kenti Antalya'da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 214 tesis ile 23 milyar 875 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Balta, “Antalya'da son 21 yılda 21 baraj ve 3 gölet inşa ettik ve böylece 441 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştık" diye konuştu.

4 BARAJDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Antalyalı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, şöyle konuştu:

“Antalya'nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 4 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 76 bin 860 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca Antalya'da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 104 adet taşkın koruma tesisi ile 168 adet yerleşim yeri ve 308 bin 755 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz."

21 HES İŞLETMEYE ALINDI

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Antalya'da 1 adet işin tamamlanarak toplam 55 bin 650 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkati çeken Genel Müdür Balta, Antalya'da son 21 yılda 20 Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) tesisinin işletmeye alınarak yıllık 643,67 GWh enerji üretimi sağlandığını söyledi. Balta, "Şu an planlama ve projelendirme safhasında olan 6 adet HES ile de ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 3 milyon 200 bin hanenin enerji ihtiyacını Antalya'da kurulu HES'lerle karşılıyoruz" dedi.

DEVLET SU ISLERI (DSI) GENEL MUDURU MEHMET AKIF BALTA, SON 21 YILDAKI ANTALYA YATIRIMLARINI ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

DEVLET SU ISLERI (DSI) GENEL MUDURU MEHMET AKIF BALTA, SON 21 YILDAKI ANTALYA YATIRIMLARINI ACIKLADI.(GAZIPASA GOKCELER BARAJI)(FOTO:ANTALYA-DHA)

DEVLET SU ISLERI (DSI) GENEL MUDURU MEHMET AKIF BALTA, SON 21 YILDAKI ANTALYA YATIRIMLARINI ACIKLADI.(FINIKE KAPICAY BARAJI)(FOTO:ANTALYA-DHA)

DEVLET SU ISLERI (DSI) GENEL MUDURU MEHMET AKIF BALTA (FOTODAKI), SON 21 YILDAKI ANTALYA YATIRIMLARINI ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

ANTALYA (DHA)

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
TÜRKİYE ANTALYA BURDUR ISPARTA SİYASET TURİZM YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ RESMİ REKLAMLAR KAMPÜS SPOR GÜN'ÜN ÜRÜNÜ SAĞLIK EKONOMİ DÜNYA
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Gün Haber