MENÜ
Antalya 19°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Isparta'da yeni adli yıl açıldı
ISPARTA
1 Eylül 2021 Çarşamba 14:59

Isparta'da yeni adli yıl açıldı

ISPARTA'da 2021-2022 adli yıl açılış töreni Adliye Sarayı bahçesinde gerçekleştirildi.

Adli yıl açılış törenin Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya, Isparta Adliyesi hakim ve savcıları ve adliye personeli katıldı. Törende Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut tarafından bir konuşma yapıldı.

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, "Cumhuriyet Başsavcılığımıza 2019 yılı içerisinde 19 bin 320 soruşturma dosyası gelmiş aynı yıl 19 bin 865 soruşturma dosyası muktezaya bağlanmış, 2020 yılı içerisinde 17 bin 245 soruşturma dosyası gelmiş, yaşanan pandemi sürecine rağmen 17 bin 758 soruşturma dosyası muktezaya bağlanmış, yani 2019 ve 2020 yılı içerisinde gelenden fazla soruşturma dosyası Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından sonuçlandırılmıştır. Buna rağmen daha önceki yıllardan devreden yaklaşık 5 bin bandındaki soruşturma dosyası henüz sonuçlandırılabilmiş değildir. Bizler başarılarımızdan ilham alıp hatalarımızdan ders çıkartarak aynı özveriyi 2021 yılı içerisinde tekrar etme azmi ve kararlılığı içerisindeyiz" dedi.

Ülkenin sıkıntılı günlerden geçtiğini aktaran Başsavcı Akbulut, "Yıllardır etnik milliyetçi, ırkçı ve ayrılıkçı PKK terör örgütüyle mücadele eden devletimiz, sonrasında kendi içerisine sızmış FETÖ/PDY terör örgütü mensubu yabancı mihrakları bünyesinden ihraç etmek için yoğun çaba ve mücadele göstermiş, müteakiben ülkemiz ve dünyamız salgın hastalık belasıyla karşı karşıya kalmıştır. Ortadoğu'da meydana gelen savaşlar, yaşanan mülteci akını ve dünya ekonomik krizi dikkate alındığında ülke olarak gelmiş olduğumuz nokta her şeye rağmen umut vericidir. Tarih şahittir ki; geçmişten günümüze kadar biriktirdiği adalet, liyakat, hakkaniyet, nefaset, sevgi, hoşgörü, iyilik, cömertlik, cesaret, azamet ve asalet gibi erdemleri insanlığa armağan eden Türk milleti, bu erdemlerden vücuda gelen ortak duygu ve düşüncelerimizin şekillendirdiği milli kültür ve kimliğine gönülden bağlı olduğu müddetçe üstesinden gelemeyeceği bir mesele yoktur" diye konuştu.

"Türk milletinin tarihteki en büyük erdemlerinden birisi de insanlığın Nirvana'sı olarak kabul edilen adalettir" diyen Başsavcı Mustafa Akbulut, şöyle devam etti:

"Adaletin tecellisi için liyakat gerekir. Türk devlet felsefesinin mihenk taşı olan 'Adalet mülkün temelidir' ilkesi bir duvar yazısından ibaret değildir. Tarihte Türk milleti adaletle hükmettiği nispette yüksek medeniyetler kurmuş, adaletten uzaklaştığı nispette dünya sahnesinden çekilmiştir. Öyleyse bizi millet olarak başarıya ulaştıracak olan adalet ve liyakattir. Türk yargısı olarak dil, din, ırk, renk, sınıf, mezhep, zümre ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın adaleti mülküne, devletine, hukukuna ve ahlakına temel yapmış kadim bir medeniyetin hizmetkarları olarak bizler; güçlünün her zaman haklı olmadığı, zalimler karşısında mazlumların, zorbalar karşısında mağdurların korunduğu, haklı olana hakkının teslim edildiği, huzur ve barış dolu bir dünyanın hayalini kurmaya devam edecek ve bu uğurda daha çok gayret göstereceğiz."

Isparta Baro Başkanı Av. Ünsan Çankaya da geçen yıl Covid-19 nedeniyle adli yıl açılışının yapılamadığını hatırlatarak, "Bu olağanüstü süreçte, olağanüstü bir çaba ile tarihteki yerlerini alacak olan sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Kıymetli katılımcılar bir baro başkanı olarak adli yıl açılış töreninde bahsetmezsem, dikkati çekmezsem görevimi yapmamış olacağımı hissettiğim bir konu var. Hukuk fakültelerindeki artış dolayısı ile avukat sayısındaki artış hepimizin malumu. Fakat benim bugün dikkati çekmek istediğim konu nasıl arttığımız değil. Nasıl azaldığımız. Maalesef avukata karşı şiddet gün geçtikçe artmakta, avukatlar sadece mesleklerini icra ettikleri için kendini bilmez caniler tarafından katledilmektedir. Biz vatandaşın yargı mekanizmasındaki sesi ve nefesi olan savunmanlar, tehdit edilmekte, dövülmekte ve öldürülmektedirler. Bizler bunun normalleşmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

ISPARTA'DA 2021-2022 ADLI YIL ACILIS TORENI ADLIYE SARAYI BAHCESINDE GERCEKLESTIRILDI.(FOTO:ISPARTA-DHA)

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gün Haber