MENÜ
Antalya 20°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Z kuşağı' turizme ilgisiz
Turizm
10 Kasım 2021 Çarşamba 10:06

'Z kuşağı' turizme ilgisiz

'BACASIZ fabrika' olarak adlandırılan ve 60'a yakın sektörü besleyen turizmde, salgınla birlikte artan istihdam sorununa ek olarak, 'Z kuşağı'nın da bu sektöre ilgi göstermediği ortaya çıktı.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, turizm sektöründe istihdam sorunu ve 'Z kuşağı'nın bu sektöre bakışıyla ilgili çalıştay sonrası ortaya çıkan sonuçlarla ilgili uyarılarda bulundu. Kasım ayıyla birlikte hava trafiğinde de ciddi düşüş yaşandığını aktaran Yavuz, Antalya'ya geçen ay günde 75 bin olan turist girişinin dörtte bire kadar gerilediğini söyledi. Otellerin kapanma hazırlıklarına başladığını açıklayan Yavuz, sektörün 4 aylık durgun kış dönemine girdiğine işaret etti.

2020 ve 2021 KAÇIŞ YILLARI

Turizmde en önemli kaynaklardan birinin de insan, yani turizm çalışanı olduğunu belirten Yavuz, Türkiye'de öne çıkan 'servis-hizmet kalitesi' söyleminin ham maddesini turizm çalışanlarının oluşturduğunu kaydetti. Turizm çalışanları sayesinde bugünkü başarılara ulaşıldığını anlatan Yavuz, 2020 ve 2021'i turizm çalışanlarının sektörden kaçış yılı olarak gösterdi. Doğrudan ve dolaylı 2 milyon kişinin iş bulduğu sektörü artık turizm fakültesi mezunu öğrencilerin bile çok azının tercih ettiğini kaydeden Yavuz, turizmin insanların artık başka seçeneği kalmadığında çalışmayı düşünebilecekleri bir sektör haline geldiğini vurguladı.

KAÇIŞIN SEBEPLERİ

Geçen ay turizmcilerle yapılan çalıştayda turizmden kaçışın gündeme geldiğine işaret eden Yavuz, en önemli nedenleri ise şöyle sıraladı:

“Sektör, yıllarca çalışanların özlük haklarında iyileştirme yapmadı. Sezonluk çalışma sürdürülebilir değil, yaşamaya ve geçinmeye yetmiyor. Turizmde sürekli yaşanan krizlerin yarattığı belirsizlikler sektörde güvensizliğe yol açtı. Turizmde kariyer imkanının kısıtlı olması. Bilgi ve teknoloji çağında diğer sektörlerin turizmi geçmesi ve daha iyi imkanlar sunmaları. Bu şartların üstüne bir de korona gelince turizmden kaçış hızlandı."

HANGİ SEKTÖRLERE GİDİYORLAR

2020'de başlayan kaçışın 2021 yılı ilk yarısına kadar sürdüğünü belirten Recep Yavuz, büyük kısmının bu dönemde kısa çalışma ödeneğiyle geçimini sağlamaya çalıştığını belirterek, “Yabancı dil bilen bunu değerlendirebileceği alanlara yönelirken, bileğine, iş gücüne güvenenler başka sektörlere, kişisel becerileri olanlar daha kreatif alanlara, kimisi de hiç bilmediği iş kollarını denemek üzere yola koyuldu. Başlıca yöneldikleri alanlar, enerji sektörü, sigorta sektörü, emlakçılık, çağrı merkezleri, kuryecilik, bankacılık, tarım, seralar ve diğer bilumum alanlar oldu" dedi.

Z KUŞAĞI TURİZME İLGİSİZ

Bir yandan gidenlerin arkasından bakarken, diğer yandan 'gelecek olanlar var mı' diye genç nesle baktıklarını kaydeden Yavuz, “Maalesef oradan da çok olumlu sinyaller gelmiyor. Gençler turizme sıcak bakmıyor. Hatta aileleri bile. Bu sektörü 10 yıl sonra bugün 20'li yaşlarda olan Z kuşağı yönetecek. Ama Z kuşağı sektöre çok ama çok uzak. Dijital dünyada büyüyorlar, özgürlüklerine düşkünler, işverene bağlılıkları düşük gibi, bunun da birçok nedeni var. Eğer turizmi gerçekten sürdürmek istiyorsak 'mutlu çalışan' sektörü haline getirmemiz gerekiyor. Turizmciler ve STK'lar bundan sonra bu konuda hamleler yaparak Türk turizmine en büyük hizmeti yapmış olurlar" diye konuştu.

ANTALYA KENT KONSEYI TURIZM CALISMA GRUBU BASKANI RECEP YAVUZ, TURIZM SEKTORUNDE ISTIHDAM SORUNU VE 'Z KUSAGI'NIN BU SEKTORE BAKISIYLA ILGILI CALISTAY SONRASI ORTAYA CIKAN SONUCLARLA ILGILI UYARILARDA BULUNDU.(FOTO:ANTALYA-DHA)

'BACASIZ FABRIKA' OLARAK ADLANDIRILAN VE 60'A YAKIN SEKTORU BESLEYEN TURIZMDE, SALGINLA BIRLIKTE ARTAN ISTIHDAM SORUNUNA EK OLARAK, 'Z KUSAGI'NIN DA BU SEKTORE ILGI GOSTERMEDIGI ORTAYA KONULDU. (FOTO:ANTALYA-DHA)

'BACASIZ FABRIKA' OLARAK ADLANDIRILAN VE 60'A YAKIN SEKTORU BESLEYEN TURIZMDE, SALGINLA BIRLIKTE ARTAN ISTIHDAM SORUNUNA EK OLARAK, 'Z KUSAGI'NIN DA BU SEKTORE ILGI GOSTERMEDIGI ORTAYA KONULDU. (FOTO:ANTALYA-DHA)

'BACASIZ FABRIKA' OLARAK ADLANDIRILAN VE 60'A YAKIN SEKTORU BESLEYEN TURIZMDE, SALGINLA BIRLIKTE ARTAN ISTIHDAM SORUNUNA EK OLARAK, 'Z KUSAGI'NIN DA BU SEKTORE ILGI GOSTERMEDIGI ORTAYA KONULDU. (FOTO:ANTALYA-DHA)

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 SELMA GÖK
 11 Kasım 2021 Perşembe 00:33
BİZ ÇALIŞTIK DA NE OLDU 6 AY ÇALIŞ 6AY BOŞ GEZ 12 AYA ÇIKARSINLAR M AAŞIDA ASKERİ ÜÇRETİN ÜSTÜNDE TUTSUNLAR BAKIN Z KUŞAĞI DEĞİL A KUŞAĞIDAÇALIŞIR,
 NEDEN ÇALIŞSINLAR
 10 Kasım 2021 Çarşamba 11:10
LISE DE STAJIMI ACENTELERDE YAPTIM, UNIVERSITE YILLARINDA YAZLARI ACENTE DE CALISTIM. SON SINIF BITTI BEN ARTIK DEVAM ETMEK ISTIYORUM DEDIGIMDE SEN BU SENE CIKTA SENEYE BAKARIZ DEDILER! YAZLARI EN DUSUK MAAS ILE PERSONEL CALISTIRANLAR, PARAYI KEPCE ILE KAMYON ILE TASIDILAR! DEVLET ISTIHDAM SAGLASIN DIYE SIGORTA BENDEN DEDI ISCI BILE ALAMADILAR EKIM KASIM DEYINCE KAPI ONUNE KOYDULAR! PEKI YAZIN O ZAMAN 2 KATI MAAS VER 6 7 AY CALISCAKSIN AMA CIFT MAAS VERCEM DE! YOK DEMEZLER. OTELLER VE ACENTELER SADECE SAHIPLERINI DUSUNURLER! CALISANLAR KÖLE! 8 SAAT YERINE 14 16 SAAT CALISIRLAR IS BULDUKLARI ICIN AMA EKIM KASIM GELINCE YINE KAPI ONU. Z KUSAGI DEDIKLERINIZDE SUAN EN AZ YORULMA ILE COK KAZANMA PESINDE EN KOTU BIM A101 GIRER CALISIRIM DIYORLAR! TIKTOK YOUTUBER FENOMEN OLMA PESINDELER. GENCELERI LISEDEN DIREK FABRIKALARA SANAYILERE SOKMUYORSUNUZ. ORADA ADAM GIBI ISTIHDAM ETSEYSINIZ SUAN BU DURUMDA OLMAZDINIZ.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gün Haber