MENÜ
Antalya 22°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Japonya’da Üniversite Okumak
KAMPÜS
10 Temmuz 2020 Cuma 12:51

Japonya’da Üniversite Okumak

Japonya’da üniversite eğitimi almak için her üniversitenin kendi sistemi üzerinden kabul ettiği ön başvuru ardından tavsiye mektubu alma, bu evrak ile Japonya Konsolosluğuna öğrenci vizesi alımı için başvurma ve kazanılan hak ile kayıt gerçekleştirme adımları izlenir. Japonya’da üniversite okumak için Japonca bilmek zorunludur. Dil yeterliliğinin kanıtlanması için ise Japonya’da gerçekleştirilen ve her sene Haziran’da yapılan dil sınavına girilerek, geçerli not alınmalıdır. Japonya’da Üniversite Okuma Şartları Japonya’da üniversite okuma koşulları şu şekilde sıralanır:
 • Liseden mezun olma ve diplomaya sahip olma,
 • Türkiye’de üniversite sınavına girerek, Japonya’da okunacak bölüm puanını yakalama,
 • Japonca yeterlilik sınavını geçme,
 • Her sene Haziran ve Kasım’da Japonya’da yapılan üniversite giriş sınavını geçme,
 • Ön başvuru ile davet mektubu alarak, Japonya konsolosluğundan öğrenci vizesi çıkarma,
Bu şartlar kapsamında Japonya’da üniversite okuma imkanı bulunur. Dil sınavı sonunda alınana notun yeterlilik düzeyi her üniversite tarafından farklı puan bildirimleri kapsamında değerlendirilir. Başvurulan üniversitenin kaç puan üzerinden alım yapacağı ön başvuru kapsamında öğrenilmelidir. Uygun puan yapılarak,i kayıt aşamasına geçiş yapılır. Japonya’da Üniversite Okumak İçin Başvuru Japonya’da üniversite okuma müracaatı için izlenen adımlar şöyledir:
 • Japonya’da yer alan her üniversite başvurularını ayrı ayrı resmi web adreslerinden alır.
 • Tercih edilen üniversitenin web adresinde yer alan ‘’ Create Account’’ sekmesine giriş yapılıp, bir öğrenci adayı profili oluşturulmalıdır.
 • Sekmeye giriş ile açılan tabloya iletişim, geçmiş eğitim ve kimlik bilgileri yazılıp, ‘’ send ‘’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni açılan ekrandan ise ‘’Application’’ sekmesine tıklanıp, lise diploması, transktrip, pasaport, fotoğraf, kimlik, üniversite sınavı sonuç belgesi, İngilizce eğitim talep dilekçesi görselleri taratılarak ‘’send’’ kutucuğuna tıklanır.
Bu kapsamda ön başvuru gönderilip, davet mektubunun, formda iletilen iletişim bilgisine gönderilmesi beklenir. Üniversitenin öğrenciyi yeterli bulması halinde mektup gönderilir. Bu mektup ile Japonya’da üniversite okumak için Konsolosluğa başvuru yapılır. Japonya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Japonya öğrenci vizesi edinmek için izlenen adımlar şöyledir:
 • Kişi, davet mektubu, sağlık raporu, pasaport, vize harç dekontu, Japoncaya tercüme edilen noter onaylı lise diploması, 3 adet biyometrik fotoğraf, vize başvuru belgesi, sabıka kaydı evrakları ile Japonya Konsolosluğuna ziyaret gerekleştirir.
 • Evrak teslimi ardından ilgi başvur formu kimlik, geçmiş eğitim, iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanarak teslim edilir.
Başvuru ardından vize edinen öğrenciler, Japonca yeterlilik sınavı için yurtdışına çıkış sağlarlar. Bu kapsamda Haziran ve Kasım ayı başlangıcında Japonya’da yapılan dil ve üniversite giriş sınavına girilir. Geçerli puanların alınması halinde hemen ardından okul kaydı gerçekleşir. Japonya’da Üniversite Okumak İçin Kayıt Japonya’da üniversite okuma kaydı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:
 • Davet mektubu alınana Japonya üniversitesine ziyaret sağlanır.
 • Öğrenci işleri merkez birimine pasaport, davet mektubu, Japonca tercümeli lise diploması, Japonya’da girilen dil ve üniversite sınav sonuçları, sağlık sigorta belgesi, okula harç makbuzu iletilir.
 • İşlemler ardından yeni dönem başvuru formu geçmiş eğitim, kimlik, dil yeterliliği, iletişim bilgileri ile doldurulup, teslim edilir.
Bu kasamda eğitim için tüm kayıtlar tamamlanır ve eğitime başlanır. Japonya’da Üniversite Okuma Maliyeti Ne Kadar? Japonya’da üniversite okuma masrafları ortalama 9 bin Dolar civarında hesaplanır. Masraflar kapsamında farklı üniversitelerin talep ettikleri yıllık harç miktarı 6 ila 7 bin dolar arasında değişim gösterir. Japonya’da üniversite okumak için konaklama ve ihtiyaç giderlerine ise aylık ortalama 1200 dolar ayrılır.  
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gün Haber