MENÜ
Antalya 20°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TBMM'nin gündeminde Antalya'nın 'Tarım ve Turizm'i vardı
Siyaset
24 Kasım 2021 Çarşamba 09:03

TBMM'nin gündeminde Antalya'nın 'Tarım ve Turizm'i vardı

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya’nın hem turizm, hem tarım, hem de sanayi açısından üç büyük potansiyeli bünyesinde barındıran ve dünyada çok az şehre nasip olacak özeliklere sahip bir marka şehir olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündem dışı söz alan MHP Milletvekili Başkan, dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) fuarı olan Growtech’in, 24 -27 Kasım 2021 tarihlerinde 20. kez Antalya’da, Anfaş Fuar Merkezi'nde tüm dünyadan katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getireceğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Güneşin başkenti olan bu kadim şehrimizin en büyük potansiyellerinden biriside hiç şüphesiz ki bereketli toprakları üzerinde oluşan ‘Tarım’ sektörüdür. Antalya’mız hem iç, hem de dış piyasa için örtü altı ve açık alan tarımı konusunda çok önemli mesafeler kat etmiş ve ülkemizin adını ‘Turizm’ kadar  ‘Tarım’ sektöründe de başarılı bir şekilde temsil etmektedir. Bu başarıda emeği olan tüm çiftçilerimizle ve tüm hemşerilerimle gurur duyduğumu yüce meclisimizin kürsüsünden bir defa daha ifade etmek istiyorum. Özellikle tropikal meyve noktasında Antalya’mız kendisini göstermesi hem şehrimiz, hem de ülkemiz için büyük bir kazanımdır. Ülkemizde yapılan örtü altı üretim alanlarının %39’u vekili olmaktan gurur duyduğum bu eşsiz şehrimizde gerçekleşmektedir.

2020 yılı verilerine göre gerçekleştirilen;

•  Örtü altı domates üretiminin %60’ı

•  Biber üretiminin %68’i

•  Patlıcan üretiminin %55’i

•  Salatalık üretimin ise %43 ‘ü Antalya’mızda yetiştirilmiştir. 

Süs bitkileri üretimine baktığımızda ise;

•  Karanfil üretimin %59’u

•  Gerbera üretiminin %84’ü

•  Anemon üretiminin %76’sı Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Abdurrahman Başkan, bu sayede ülke ekonomisine 16 milyar Türk Lirası bitkisel üretim değeri katarak Türkiye 1’incisi olmanın gururunu da haklı olarak yaşadıklarını vurguladığı koınuşmasına şöyle devam etti:

“Ayrıca 2020 yılında ülkemizde gerçekleşen portakal üretiminin %30’u, nar üretiminin 24’ü, muz üretiminin % 41’i ve avokado üretiminin % 83’ü yine Antalya’da gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında 536 bin ton olan yaş meyve ve sebze ihracatımız, 2020 yılında 665 bin tona çıkmış ve bunun karşılığında Antalya’mız ve ülkemize 586 milyon dolarlık nakdi giriş sağlayarak bir başka başarıya imza atmıştır.”

Konuşmasında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “Toprağın Sultanları” projesine değinen Abdurrahman Başkan, kırsal alanda yaşayan kadınların eş, annelik ve ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol aldıklarını söyledi. Başkan, “Ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir sektör olan tarımın ve üretimin merkezinde yer alan kadın çiftçilerimizin yüzde 50 gibi büyük bir paya sahip olması bir ziraat mühendisi olarak beni çok mutlu etmektedir” dedi. 

Abdurrahman Başkan, konuşmasının son bölümünde ise tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gün Haber