MENÜ
Antalya
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Rektör Özkan: Antalya'da koronavirüs tırmanıyor
KAMPÜS
9 Mart 2021 Salı 17:11

Rektör Özkan: Antalya'da koronavirüs tırmanıyor

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Covid'le ilgili 3 proje yürütüyoruz. Hem aşı, hem ilaç hem de tanıyla ilgili bir kit çalışmamız var. Şu an yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 40, servis doluluk oranımız da yüzde 50. Ama maalesef tırmanıyor" dedi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversite içerisindeki Kır Bahçesi'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Üniversitenin koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Özkan, "Covid nedeniyle kaybettiğimiz insanlar var. 40- 50 yaşında sapasağlam insanları Covid nedeniyle kaybettik. Gripten 50 yaşında sağlam insanlar ölmüyordu. Covid bir efsane değil. Covid'le ilgili 3 proje yürütüyoruz. Hem aşı, hem ilaç hem de tanıyla ilgili bir kit çalışmamız var. Kayseri bu noktada çok hızlı gidiyor. Bizi mutlu ediyor ve destekliyoruz. İnşallah Kayseri bir aşıyı piyasaya sürecek" dedi.

'Yüksek riskli' iller grubundaki Antalya'da vaka oranlarının arttığını belirten Rektör Prof. Dr. Özkan, "Doktor ekibimizden Covid nedeniyle kaybımız yok. İnşallah bundan sonra da olmaz. Onlar için biz ve devlet elimizden gelen her şeyi yaptık. Hiç malzemesiz kalmadık. Şu an yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 40, servis doluluk oranımız da yüzde 50. Ama maalesef tırmanıyor" diye konuştu.

Vaka artışının devam etmesi halinde Antalya'nın kırmızı grup içerisinde yer alabileceğini söyleyen Rektör Özkan, "Muhtemelen önlemler biraz daha sıkılaşacaktır. Halkımız vur deyince öldürüyor. Bunların ne kadarı mutasyon ne kadarı eski virüs bilmiyoruz. Çocukları da etkilemeye başladı. Antalya kırmızıya dönebilir. Dönmesin istiyoruz çünkü turizm çok önemli. Turizm kötü geçerse Antalya çok kötü etkilenir" diye konuştu.

Bazı organ nakli ameliyatlarını pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kaldıklarını söyleyen Prof. Dr. Özkan, "Yüz, kol, rahim nakli konularında talep var. Ancak şimdilik salgın nedeniyle bunları gerçekleştiremiyoruz. Ama böbrek, karaciğer gibi hayati önem taşıyan nakilleri yapıyoruz" dedi.

Semih ERSÖZLER/ANTALYA,(DHA) -

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Vali
 9 Mart 2021 Salı 19:49
Otobüsler listelenmiştir tıklım tıklım. Mesai saatleri degissin
 taş
 9 Mart 2021 Salı 18:58
Ülkede bunca Üniversite bunca Prof.Dr. varken aşıyı dışardan temin etmeye çalışıyoruz.Bunu anlayan var mı,nasıl oluyor diye insanın sorası geliyor.Sistemde bir yanlışlık olmalı,başka ülkelerde alt yapı herhalde hazır olmalı ki 1 senede aşıyı piyasaya sürdüler.Peki bizimkiler ne yapmışlar yan gelip yatmışlar mı,şimdi ellerimizi aşmışız başka ülkelerden medet bekliyoruz.Olacak iş değil,bakıyorsunuz Rusya Supitnik V aşısı İtalya'da üretilecekmiş,hani bizde anlaşma yapmıştık,bizde üretilecekti,odamı yalanmış.Vallahi bizde bir Sağlık Bakanı var evlere şenlik,söylediklerine bakarsanız en iyi biziz,ama ortada yeterli aşı yok.Çin'e duamı etsek bize aşı göndermesi için,ne hallere kaldık 70 yıldır iktidara gelen bu hükümetlerin hiç mi bir hazırlığı yokmuş.Ülke çeşitli afetlere,salğınlara karşı planlanmamış mı.Sen büyüksün 'YARABBİ'ne diyelim.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gün Haber