MENÜ
Antalya 17°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Profesörden '5 yıl mobbing'e uğradım' şikayeti
KAMPÜS
19 Nisan 2021 Pazartesi 13:34

Profesörden '5 yıl mobbing'e uğradım' şikayeti

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, üniversite ve fakülte yönetiminin, 5 yıl boyunca kendisine haksız soruşturmalar ve mobbing yaptığı gerekçesiyle savcılığa 9 sayfalık şikayet dilekçesi verdi.

Akdeniz'de biyoçeşitlilik ve sualtı yaşamlarıyla ilgili geniş çaplı araştırmaları bulunan AÜ Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, fakülte dekanı Prof. Dr. Cengiz Deval tarafından mobbing ve haksız ve usulsüz soruşturmalara maruz kaldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Prof. Dr. Gökoğlu, 9 sayfalık şikayet dilekçesinde Prof. Dr. Cengiz Deval'ın yanı sıra, Fen Fakültesi'nden Prof. Dr. Yılmaz Emre ve önceki dönem rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal'dan da şikayetçi oldu. Dilekçede yaşadığı her şeyi detaylı anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, üniversite içerisinde kendisine yöneltilen ve haksız yere yapıldığını öne sürdüğü suçlamalar ve soruşturmalar nedeniyle 'profesör' kadrosunun üç yıl kasti olarak geciktirildiğini, maddi ve manevi zararı olduğunu, üniversite camiasında itibarının zedelendiğini, psikolojik olarak da olumsuz etkilendiğini, mahkemeler için yüklüce avukat parası ödeyerek maddi kaybı olduğunu belirtti.

'DİJİTAL MOBBİNG UYGULADI'

Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın rektörlüğü döneminde Prof. Dr. Cengiz Deval'ın vekaleten dekan olarak atanmasının 5'inci gününde mobbinge başladığını öne süren Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “İlk mobbing örneğini hemen gördüm. Fakülte demirbaşları tüm akademisyenlerin kullanımına sunulmuş olmasına rağmen yalnızca bana izin şartı koşuldu. Yine 'isimsiz ve imzasız bir dilekçe aldım' diyerek etik bulunmayan bir konuyu üniversite etik kuruluna şikayette bulundu. İzin dilekçeleri, görevlendirmeleri ve bazı yazışmalarında sürekli problem çıkarttı. Pandemi döneminde dekan, öğretim üyelerini bilgilendirme amacıyla WhatsApp grubu kurdu ve bu gruba beni dahil etmeyerek dijital mobbing uyguladı" dedi.

'5 YIL ARAŞTIRMALARLA DEĞİL SORUŞTURMALARLA GEÇTİ'

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, hakkında usulsüz ve mesnetsiz şekilde 3 soruşturma açıldığını ve üniversitenin mahkemelerde 5 dava kaybettiğini, beş yılının araştırmalarla değil soruşturmalarla geçtiğini öne sürdü. Çeşitli sebeplerden hakkında soruşturmalar açıldığını, ancak bu soruşturmalarda şikayetçi, soruşturmayı açan ve soruşturmacıyı belirleyen kişinin Fakülte Dekanı Prof. Dr. Cengiz Deval olmasının mobbingin en belirgin kanıtı olduğunu öne süren Prof. Dr. Gökoğlu, soruşturmacı olarak tayin edilen Fen Fakültesi'nden Prof. Dr. Yılmaz Emre ile husumetinin olması nedeniyle itirazlarının dikkate alınmadığını iddia etti. Prof. Dr. Gökoğlu, “5 yılım gitti. 70 bin liraya yakın avukat masrafım oldu. 5 davayı da kazandım. Üniversite avukatıma para ödemek zorunda kaldı. Yani kamu zarara uğratıldı. 5 yıl sonra benim haklılığım anlaşıldı. Ben de artık şikayetçi olup hakkımı sonuna kadar arayacağım" diye konuştu.

KİŞİSEL HUSUMET İDDİASI

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Deval'in kendisiyle olan kişisel husumet nedeniyle sürekli mobbinge maruz kaldığını öne süren Prof. Dr. Gökoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soruşturmalar, usulsüzlüklerle devam etti. Husumetlim olanlar soruşturmacım olarak atandı. Geçmişte eşim fakültenin dekanıydı, onunla husumetini benimle devam ettirdi. Husumetim olan biri hem şikayet etti, hem de soruşturmacı belirledi. Yine husumetim olan biri de soruşturmacım oldu. Her yer usulsüzlük dolu. Zamanın rektörüne çıktım, görüştüm. 'Soruşturmacımla husumetliyiz değiştirin, soruşturma usulsüz yapılıyor, koskoca Akdeniz Üniversitesi'nde beni soruşturacak başka biri yok mu?' diye uyardım. Görevlerini yapmadılar, hatta buna çanak tuttular. Oysa bulundukları makamın gereği olarak doğru olanı yapmaları gerekirdi. Üniversite 5 dava kaybetti. Bu davaların mahkeme masrafları ve avukat paralarını üniversite ödedi. Kamuyu zarara soktular. Üniversitede bu tür usulsüzlüklerin yapılması önce görevi başındaki rektörün ayıbı, ihmalidir."

İddialarla ilgili yazılı açıklama yapan AÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deval ise “Bahsedilen konuyla ilgili bilgi sahibi değilim, varsa da yasal merciler karşısında gereği yapılır" dedi.

Alparslan ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Murat
 20 Nisan 2021 Salı 15:02
Mustafa senin verdiğim zararı bu üniversiteye kimse vermedi. Sen bu üniversiteyi yapmaya değil yıkmaya geldin.
 YÖNETİCİLERE TAVSİYE
 20 Nisan 2021 Salı 14:30
Üniversiteler ile ilgili farklı şehirlerin yerel medyaları veya yaygın başına bakıldığında, bu tür MOBBİNGİŞ YERİNDE TACİZ OLAYLARI çok sayıda!.. Yöneticilere tavsiyem bu konuda kurum-içi farklı araştırmacılara (psikolog, sosyolog vb.) araştırma yaptırtarak MOBBİNGİN YAYGINLIĞI, NEDENLERİ VE SONUÇLARI üzerine akademik bir çalışma olacaktır!...
 Sorumluluk rektörün
 20 Nisan 2021 Salı 13:01
Haklının yanı da değil güçlünün yanında durmaya devam ettiğimiz sürece bu üniversite de mobbing bitmez. Bunu engellemesi gereken kişi kim rektör. Maalesef rektörün bu hususta sorumluluğu ağır, fakülte sekreterlerine dekana, dekan yardımcılarına akademik ve idari personeli ezdirmeyecek. Dekanın her yaptığı doğrudur demeyecek.
 Benim anlamadığım
 20 Nisan 2021 Salı 09:01
Bu yeni seçilen rektör olsun belediye başkanı olsun, yokmu ekibi eskilerle devam edip milleti çalışanı yoruyor. Şaka gibi
 Nazli
 20 Nisan 2021 Salı 00:53
Yaparlar yaparlar daha neler neler yaptilar, çoğu arkadaş sustu bulasmamak için, hakkını arayana damgayı yapistirdilar kötu damgasıni, hakkım haram olsun Ünal ve kotulukdaslarina, yeni rektör hocanın adaletli olduğunu gördüm yolu açık olsun, sorun çıkaranlar hep eski rektörün mevki makam sahibi yaptıkları gibi görünüyor, rektör değişince dekanlar istifasını verirlerdi eskiden çok eskiden öyleydi, işte herşey değişiyor demek ki hayırlisi ne diyelim Allah yardımcın olsun rektör hocam Mustafa Ünal in ekibi yüzünden daha çok manşet olacaga benziyor üniversite, bitmez eski rektörün uzdugu hakkını yediği insanlar.
 Garip
 19 Nisan 2021 Pazartesi 23:11
Haberi okuyunca üzüldüm, kanım bir çekildi yani. İnsanları üç günlük dünyalarında böyle işlerle yormayın.
 hocam
 19 Nisan 2021 Pazartesi 22:35
en azından maaşınız yüksek. birde gariban idari personel var. ezdiğiniz yüzüne bile bakılmayan. bir anket yapsa üniversite yer yerinden oynar. fakülte sekreterlerinin ne işler çevirdiğini bilseler gerçi aynı yere....neyse tam kadro değişmeden idari veya akademik mutluluk olmaz
 Haluk
 19 Nisan 2021 Pazartesi 22:04
Bakalım Mustafa Ünal ne yaşayacak yediği haklardan, yarına kalır ama yanına kalmaz.
 Bı dost
 19 Nisan 2021 Pazartesi 21:37
Mustafa Ünal zamanındaki bütun yöneticiler değişmeli, edebiyat fakültesi hocaları ne yapsın demiş arkadaşlardan birisi, şikayet ediniz hocam haksızlık karşısında susmayiniz, bunlar siz sustukça beslendiler birlik olup rektör hocaya sesinizi duyurunuz, Mustafa Ünal hoca zamanında kötülükten beslendikleri yeter, çok ah aldılar eninde sonunda çıkacaktır, kim hak yiyorsa colugundan çocuğundan çıkar.
 Ramazan
 19 Nisan 2021 Pazartesi 17:39
Ne güzel üniversite yönetim kendi özel kalem müdürüne protokol müdürüne bazı Güv. Sorumlularına ek para vermek için teklifte bulunuyo ne güzel hak adalet liyakat bide darbukatör baryam bekçi kadrosunda olmasaydı on numara olurdu
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gün Haber