MENÜ
Antalya 13°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kültür ve Turizm ayrılıyor mu?..
Siyaset
6 Eylül 2019 Cuma 15:51

Kültür ve Turizm ayrılıyor mu?..

Erdoğan’ın yeni sistemin ilk kabinesinin başarısız olduğu izlenimi vermemek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yapılan revizyondan hemen sonra kabinede değişiklik yapacağı ifade edildi.

İktidarın yerel seçimlerde yaşadığı hezimetin ardından ortaya çıkan kabinede değişiklik beklentisi, Erdoğan’ın “Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz” çıkışıyla ötelense de, değişiklik için önemli gelişmelerin yaşandığı öğrenildi.

Milli Gazete'den Bünyamin Güler'in haberine göre, Erdoğan’ın kabinenin başarısız olduğu izlenimi vermemek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yapılan revizyondan hemen sonra yeni kabineyi kamuoyuyla paylaşacağı ifade edildi. Erdoğan’ın bu şekilde kabine değişikliği için ‘kamuoyu baskısı değil, sistem zorladı’ mesajı vereceği öğrenildi.

Erdoğan’ın kabine değişikliği yapmamasının en önemli sebebi olarak ise kabinenin başarısız olduğu algısını pekiştirmek istemediği şeklinde gösterilmişti. Ancak gelinen noktada öncelikle Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde bazı revizyonlar yapılacağı ardından ise yeni sisteme entegre kabine değişikliği yapılacağı öğrenildi. Bu şekilde ise başarısız kabine, sistem revizyonu ile örtülmüş olacak.

KAMUOYU BASKISI DEĞİL SİSTEM DEĞİŞİKLİĞE ZORLADI!

Aylardır yapılacağı konuşulan kabine değişikliğinin yakın bir zamanda yapılacağı öğrenildi. Kabine değişikliği için öncelikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde revizyona gidileceği ardından ise yeni kabinenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtiliyor. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın uzun süredir, eror veren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde çalıştığı ve sistem üzerinde önemli düzenlemelerin yapılacağı konuşuluyordu. Oktay’ın bu çalışmayı hazırladığı ve Erdoğan’a sunduğu ifade edilirken, önce düzenlemenin hayata geçirileceği ardından ise yeni kabinenin kamuoyuyla paylaşılacağı ifade ediliyor. Erdoğan’ın bu şekilde kabine değişikliğini kamuoyu baskısından değil, yeni sistemden dolayı yaptığı izlenimi vermek istediği belirtiliyor. 

BİRLEŞEN BAKANLIKLAR TEKRAR AYRILIYOR!

Hatırlanacağı üzere Temmuz 2018 yılında Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bakanlıklar birleştirilmişti. Birleştirmenin neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tek çatı altında toplanarak yeni ismi Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olmuştu. Öte yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirilerek, yeni ismi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirilerek yeni ismi Ticaret Bakanlığı olmuştu. Aynı şekilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek yeni ismi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı birleştirilerek yeni ismi Dışişleri Bakanlığı yapılmıştı. Ancak gelinen noktada sistemin sürdürülememesi üzerine yeni düzenleme ile birçok bakanlığın tekrar ayrılacağı ifade ediliyor.

AİLE VE ÇALIŞMA TEKRAR AYRILACAK

Tekrar ayrılması beklenen bakanlıkların başında ise Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı geliyor. Aile ve çalışma hayatının aynı çatı altında birleştirilmesinden sonra her iki birimde de verimin düşmesi ve sistemin tıkanması üzerine yeni düzenlemede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iki bakanlık öngörülüyor. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı da ayrılması gündemde olan bakanlıklar arasında yer alıyor. Kültür ve Turizm adı altında iki ayrı bakanlığın kurulması planlanırken ekonomi ile ilgili bakanlıklarda da bölünmeye gidileceği bekleniyor. (Yeniçağ)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gün Haber