MENÜ
Antalya 10°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İşte partilerin aldıkları paylar
Siyaset
20 Ekim 2019 Pazar 09:37

İşte partilerin aldıkları paylar

TBMM'ye sunulan 2020 bütçesiyle önümüzdeki yıl siyasi partilere hazineden aktarılacak yardım tutarı belli oldu.

TBMM'ye sunulan 2020 bütçesiyle önümüzdeki yıl siyasi partilere yapılacak devlet yardımlarının tutarı netleşti.

Siyasi Partiler Kanunu gereği AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'ye, en son 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde aldıkları oy oranlarıyla bağlantılı olarak toplam 419 milyon 415 bin lira Hazine yardımı ödenecek. Önümüzdeki yıl sürpriz bir seçim kararı alınmazsa partilere ilave yardım yapılmayacak.

En son yapılan genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşan siyasi partilere genel bütçe gelirlerinin 5 binde 2'si oranında devlet yardımı yapılıyor. Ayrıca yüzde 10'luk barajı aşamayan ancak yüzde 3'ten fazla oy alan partilere de, en düşük yardımı alan siyasi partinin oy oranıyla orantılı olarak ayrıca yardım ödeniyor.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde yüzde 10 barajını aşan AKP, CHP, HDP ve MHP'ye, genel bütçe gelirleriyle orantılı olarak yardım yapılacak. Aynı seçimlerde oy oranı yüzde 9.96'da kaldığı için barajı aşamayan İYİ Parti'ye ise MHP'nin aldığı yardıma orantılı olarak ödeme yapılacak.

AKP'YE 182 MİLYON

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 2020 yılı bütçesinde, önümüzdeki yıl genel bütçe gelirlerinin 941 milyar 944 milyon liraya ulaşacağı tahmini yapıldı. Buna göre AKP, CHP, HDP ve MHP'ye bütçe geliri üzerinden toplam 376 milyon 777 bin lira devlet yardımı ödenecek.

Yardımlar, yasa gereği önümüzdeki ocak ayının en geç 10'una kadar yapılacak. Hazine yardımında 182 milyon 206 bin lirayla aslan payı, son seçimlerde 21.3 milyon oy alan AKP'ye gidecek. Bütçeden CHP'ye 96 milyon 951 bin lira, HDP'ye 50 milyon 99 bin lira ve MHP'ye de 47 milyon 521 bin lira yardım gidecek.

İYİ PARTİ'YE 42.6 MİLYON

İYİ Parti, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 9.96'da kaldığı için 376.7 milyon liralık devlet yardımından pay alamayacak. Ancak Siyasi Partiler Kanunu'na sonradan eklenen bir fıkra gereği İYİ Parti'ye, en düşük yardımı alan MHP'nin aldığı yardım tutarına orantılı olarak bütçeden ayrıca para ödenecek.

 İYİ Parti'ye önümüzdeki yıl devlet bütçesinden 42 milyon 638 bin lira yardım yapılması gerekiyor. Böylece 5 partiye 2020'de yapılacak toplam yardım tutarı 419 milyon 415 bin liraya ulaşacak.

BU YIL 772 MİLYON ÖDENDİ

Bu yıl yerel seçimlerin olması nedeniyle siyasi partilere hem normal yardım hem de seçim yardımı olmak üzere iki kat Hazine yardımı yapıldı. Böylece 31 Mart yerel seçimlerinin öncesinde AKP'nin kasasına 335.5 milyon, CHP'ye 178.5 milyon, HDP'ye 92.2 milyon, MHP'ye 87.5 milyon ve İYİ Parti'ye 78.5 milyon olmak üzere toplam 772.3 milyon lira girdi.

(Sözcü/Erdoğan Süzer) 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 akdeniz
 21 Ekim 2019 Pazartesi 10:34
Bu milletin ekmeğinden aşından verdiği vergilerle bu paralar tahsis ediliyor,insanın sorası geliyor şöyle geriye bir bakınca 50,60 senedir hep aynı sorunlar,dişinizi sıkın düzlüğe çıkacağız,sıka sıka millette diş kalmadı,1923 ile 1950 arası yeni kurulan bir devlet tırnağıyla kaza kaza hem borç ödemiş hemde kalkınma için bir sürü kuruluş kurum meydana getirmiş,hatta uçak yapmış,hani biz şimdi ABD F 35 leri vermeyi durdurduğu için Rusya'dan mı alsak diyoruz ya,eğer o uçak üretimleri durmasaydı,bu gün kendi uçağımızı kendimiz yaptığımız gibi bir de satar ülke durumunda olacaktık.Bir ülke dışarıya hava araçları anlamında bu kadar bağlı olur mu,Savaş uçaklarının F 4,F 16,yedek parçalarının yüzde 88 ABD ye bağlı olduğunu uzmanlar beyan ediyorlar.NATO'ya girdikten sonra her türlü malzeme açısından göbekten bağlanarak başta ABD olmak üzere Almanya,Fransa,İngiltere'ye muhtaç hale gelmişsin,bu nasıl bir planlama hatası,tamam şu veya bu nedenle NATO ya girmişsin ama insan üretim araçlarından vazgeçer mi,biz de onlar kadar üretmeliydik ve karşılıklı alış veriş yapmalıydık.Gelinen noktada başta ABD olmak üzere, diğer Nato ülkeleri canları istediği an sana silah veya yedek parça vermiyoruz diyorlar.Bundan kurtulmak için kendi uçağımızı,tankımızı,otomobilimizi yapmak zorundayız.Her türlü yatırımdan kısarak bu konulara ağırlık vermeliyiz.Bir ülke başta silah sanayi olmak üzere ekonomik bağımsızlığını sağlayamazsa, tarih boyunca olduğu gibi bu günde sömürü düzeninden kurtulamaz,görüyorsunuz hepsi üzerimize çullanıyorlar.Onun içindir ki kendi politikamızı ve çıkarlarımızı korumak için YERLİ ÜRETİM ÜRETİM.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Gün Haber