MENÜ
Antalya 19°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin istediği yine olmadı
KAMPÜS
21 Ağustos 2021 Cumartesi 08:17

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin istediği yine olmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi öğrenci ve akademisyenlerinin istemediği kişiyi rektör atadı. Görevden anılan eski rektör Melih Bulu'nun yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atandı.

Naci İnci, öğrenci ve akademisyenlerin istemediği ve rektörlüğüne karşı çıktığı bir isimdi. Bulu'nun yardımcı arayışlarında görevi kabul edip rektör yardımcısı olan Mehmet Naci İnci'nin yeniden atanması üzerine, 'İkinci kayyum dönemi' yorumları yapılmaya başlandı. 

Atama kararı Resmi Gazetede yayınlandı. Marmara Üniversitesi'nin rektör koltuğuna da Prof Dr. Mustafa Kurt atandı.

BOGAZICI UNIVERSITESI REKTORLUGUNE PROF. DR. MEHMET NACI INCI, ATANDI. KARAR, RESMI GAZETE'DE YAYIMLANDI. FOTO-ANKARA-DHA

PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 1987'de Marmara Üniversitesinden fizik dalında lisans derecesini, 1992'de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993- 1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu. İnci, 1998- 1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya'da Gunma Üniversitesi'nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999- 2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne 2005'te profesör olan ve 2014- 2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya'daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu. Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci'nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.

MARMARA UNIVERSITESI REKTORLUGUNE PROF. DR. MUSTAFA KURT ATANDI. KARAR, RESMI GAZETE'DE YAYIMLANDI. FOTO-ANKARA-DHA

PROF. DR. MUSTAFA KURT KİMDİR?

Prof. Dr. Mustafa Kurt, 1981- 1985 yıllarında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Kurt, Marmara Üniversitesi'nde 1985- 1987 yıllarında yüksek lisans, 1987- 1993 yıllarında ise doktora yaptı. Kurt, Marmara Üniversitesi'nde 2002- 2013 senelerinde Prof. Dr. unvanıyla Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü'nde görev aldı. Kurt, 2013'ten beridir Marmara Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü'nde görev alıyor.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Gün Haber