MENÜ
Antalya 22°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Sürdürülebilir tarım için uygun gübre kullanımı önemli'
ISPARTA
7 Ocak 2022 Cuma 14:32

'Sürdürülebilir tarım için uygun gübre kullanımı önemli'

ISPARTA Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Ziraat Fakültesi'nde gerçekleştirilen 'Bitki Beslemede Güncel Yaklaşımlar' konferansında küresel iklim değişikliği, kuraklık, artan nüfus gibi etkenler nedeniyle sürdürülebilir tarımsal üretimin önemine dikkat çekildi.

Uzmanlar tarımsal üretimin sürdürülebilir olması için toprak analizinden başlayarak, doğru gübre kullanımıyla hem verim ve kalite artışına katkı sağlanabileceği hem de gıda yönetiminin modern bir şekilde yapılabileceğini dile getirdi.

Bir firmanın uzman ziraat mühendisleri, Isparta'da Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileriyle bir araya geldi. Bitki besleme alanındaki uygulamalarını ve alan tecrübelerini aktaran uzmanlar, 'Sürdürülebilir tarımsal üretim için yenilikçi bitki besleme yaklaşımları' konusundaki gelişmeleri aktardı.

Tarım arazilerinde üreticilerle gerçekleştirdiği 'Model Üretim Alanları' projesi yanı sıra üniversitelerde yürüttüğü faaliyetlerle de ziraat alanındaki akademik çalışmaların gelişmesine önem verdiklerine vurgu yapan firmanın Ar-Ge Müdürü Fatih Cengiz Aygül, “Ülke tarımında verim ve kaliteyi artırma misyonumuzu sürdürüyoruz. 'Bu topraklara değer katıyoruz' mottosuyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bilinçli tarıma yönelik Model Üretim Alanları Projesi ve üreticilerle yürüttüğümüz arazi çalışmalarının yanı sıra, Ar-Ge alanındaki akademik çalışmalarımız ile üniversite-özel sektör iş birliklerini güçlendirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Şirketin Batı Akdeniz Bölge Müdürü Koray Akev de “Son yıllardaki Ar-Ge faaliyetleri ile sürdürülebilir tarım yaklaşımını merkeze alarak yenilikçi çözümleri sektör ile paylaşıyoruz. Etkili gübreleme programlarıyla üreticilerin bitki beslemeden sağladıkları faydayı artırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Konferansa Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Gül, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Polat, Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, bölüm öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

ISPARTA, (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gün Haber