MENÜ
Antalya 25°
Gün Haber
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Erişilebilir Üniversite' AÜ'de 93 engelli öğrenci eğitim görüyor
KAMPÜS
2 Aralık 2021 Perşembe 13:57

'Erişilebilir Üniversite' AÜ'de 93 engelli öğrenci eğitim görüyor

ENGELLİ Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Adile Emel Sardohan Yıldırım, engelli bireylere yönelik projeleri ile Akdeniz Üniversitesi'nin (AÜ) diğer üniversitelere ilham kaynağı olduğunu söyledi.

AÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Adile Emel Sardohan Yıldırım, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. AÜ'nin YÖK Engelsiz Üniversite-2020 Ödülleri'nde 2 farklı kategoride 3 ayrı ödül aldığını ve 'Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri' kapsamında 'Erişilebilir Üniversite' kategorisinde birinci olduğunu hatırlattı. Dr. Öğretim Üyesi Yıldırım, özel gereksinimli bireylerin sosyal yaşama dahil olması, farkındalık yaratma konularında çok iyi yol kat edildiğini ve birçok üniversiteye bu anlamda ilham kaynağı olduklarını kaydetti.

ENGELLİLERE YÖNELİK PROJELERE AĞIRLIK VERİYORUZ

Artık engelliler konusunda farkındalık oluşturmaktan ziyade hak temelli anlayış çerçevesinde eğitimde fırsat eşitliği ilkesine dayanarak engelli bireylere yönelik projeleri hayata geçirmeye ağırlık verdiklerini anlatan Dr. Öğretim Üyesi Yıldırım, bireylerin başta  eğitim süreçlerinin planlanması, her tür fiziki mekana erişimlerinin sağlanması, sosyal olarak tüm süreçlere dahil olmaları ile ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu kapsamda AÜ Yardımcı Teknolojiler Ofisi ile ortak projeler yürüttüklerine de değinen Emel Sardohan Yıldırım, işitme yetersizliği olan öğrencilere sesli kitap uygulaması hazırladıklarını açıkladı.

AKADEMİK KARİYER PLANLAYAN ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN DE ÇALIŞIYORUZ

Geçen yıl AÜ'nden 101 engelli öğrencinin mezun olduğunu söyleyen Emel Sardohan Yıldırım, "Şu anda 93 engelli öğrencimiz de eğitimlerine devam ediyor. Biz öğrencilerimizin eğitim ve sosyal hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Amacımız öğrencilerimizin 21. yüzyıl becerilerini taşıyan, yaratıcı düşünen, girişimci ruhlu, araştıran ve Akdeniz Üniversiteli olmanın gururunu yaşayabilecekleri şekilde mezun olmalarını sağlamak ve iş sahasında yer almalarıdır. Sadece lisans eğitimiyle sınırlı kalmayıp akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerimizin lisansüstü eğitim süreci için de projeler yürütüyoruz" dedi.

Emel Sardohan Yıldırım, ayrıca Covid-19 önlemleri kapsamında hayatımıza giren hibrit eğitim uygulamasının engelli öğrenciler için de çok faydalı olduğunu belirterek, "Özel gereksinimli bireyler bazı hastalıklara daha açık olabiliyor, buna bağlı olarak derslerden geri kalmayıp uzakta da olsa takip etmeleri önem taşıyor" diye konuştu.

ENGELLI OGRENCI BIRIMI KOORDINATORU DR. OGRETIM UYESI ADILE EMEL SARDOHAN YILDIRIM, ENGELLI BIREYLERE YONELIK PROJELERI ILE AKDENIZ UNIVERSITESI'NIN (AU) DIGER UNIVERSITELERE ILHAM KAYNAGI OLDUGUNU SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

ANTALYA,(DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Gün Haber